Sanatı, ‘Dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için sanat tüm süreç ve alanlarda olmalıdır” anlayışıyla tanımlayan Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in son yapıtlarının yer aldığı “Görünmez Kentler” sergi Ada Modern Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

“Sanat bir ürün değil bir süreçtir. Bu süreç sonunda ortaya çıkan şey etik, estetik ve adalet kavramlarıyla örtüşüyorsa sanat olarak kabul edilir. Dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için sanat tüm süreç ve alanlarda olmalıdır” anlayışıyla sanatını tanımlayan ressam Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen, “Ben eserlerimde bir kavramla yola çıkmayı seviyorum. Benim için insanların resimlerim üzerinde düşünmesi ve konuşması çok önemli. Ben resimlerimi bir mesaj vermek için yapmıyorum. Bu sergimde de görünmez kentler var. Görünmez kentler kurmacadır. Herkes eserlere bakıp farklı anlamlar çıkarabilir” dedi.

DÜNÜ VE DÜŞLERİNİ YENİDEN ANMAK

Serginin küratörü İbrahim Karaoğlu da sergiye ilişkin oluşturduğu manifestosunda, “Zahit Büyükişliyen sergisinin temel izleğini görünmez kentler nostaljisi oluşturuyor. Nostaljiye ilişkin oluşturduğu anlam çerçevelerinin içinde yorumluyor sanki yapıtlarını. İdealize edilmiş, kendinde olmayan büyüler atfedilmiş bir kenti değil, zamanın geri dönüşsüzlüğü üzerinden; dünden kalan çağrışımları, dünle yiteni, özlemle anıyor. Geçmişi geri getirmek için değil, anılarla arasındaki uzaklığı çoğaltmamak için bu resimler. Dünü ve düşlerini yeniden anmak” İfadelerini kullandı.

Sergi, Kuşadası Ada Modern Sanat Galerisi’nde 17 Haziran’a kadar ücretsiz olarak izlenebilecek.

Editör: Feridun Özbek