İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 1988 yılında aramızdan ayrılan ressam Zeki Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” sergisini, sanatçının doğumunun 118’inci yılında sanatseverlerle buluştu.

Düzensizliğine müzikalite ve ritim vermeyi çok iyi bilen, sanatını “Ritmi desende buldum: Bazen hareketli, bazen sükûnet içinde” sözleriyle tanımlayan Zeki Faik İzer eserleri hep coşku doludur.

Resimlerinde içten gelen doğal bir kendiliğindenlik, neşe, dinamizm ve enerji hissedilir. Tuvallerindeki renkler, kıvrak fırça kullanımı ile oluşturulan lekeler ve dokular üst üste gelerek, resimde ifade edilmeye çalışılan düşünceyi ve duyguyu en üst seviyeye taşıyarak izleyene yansıtır.

Prof. Ayşegül İzer ile Emre Zeytinoğlu’nun birlikte hazırladığı sergi, çeşitli koleksiyonlardan ödünç alınan eserlerin yanı sıra, aile arşivinde bulunan ve ilk kez gün yüzüne çıkarak izleyici ile buluşacak Zeki Faik İzer yapıtlarından oluşuyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Zeki Faik İzer'in 1948'de Fransız Konsolosluğu'nda açtığı sergide sanatçıyı şöyle tanımlamıştı: “Zeki’yi çok defa ayrı ayrı teknikleri olmakla, şahsiyetini bölmüş olmakla itham ettim. Fakat eserleriyle baş başa geçirdiğim şu son altı ay, yirmi senelik dostumun bana tek bir şahsiyet, tek bir palet, tek bir görüş ve son tablolarının verdiği merhaleye doğru tek bir gelişme olduğunu gösterdi.”

Zeki Faik İzer'in İstanbul'da başlayıp Paris ve Nice'de devam eden eğitim sürecinde, farklı disiplinlerde ürettiği eserleri görmek için Kibele Sanat Galerisi'ne davetlisiniz!

Kübizmle başladığı sanat hayatına ilerleyen dönemlerde desenler ve soyut figürlerle devam eden İzer’in eserleri 9 Temmuz 2023’e kadar Kibele Sanat Galerisi’nde ücretsiz izlenebilir.

Editör: Feridun Özbek