Cumhuriyet’in sembolü Taksim Maksemi Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştü. Cumhuriyet’in sembolü Taksim Maksemi Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştü.

Kandilli'de metruk halde bulunan 130 yıllık tarihi Glavany Köşkü'nü restore eden Üsküdar Belediyesi Nevmekân markasının beşinci halkası olan Nevmekân Kandilli’yi  açtı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen “Osmanlı Bankası’nın kurucusu olan David Glavany ve ailesinin evi olarak bilinen bu yapı, uzun yıllardır metruktu, birtakım sıkıntılardan dolayı kaderine terk edilmişti. 130 yıllık muhteşem bir eseri, yeniden ayağa kaldırarak İstanbul'un, Üsküdar'ın ve ülkemizin kültür envanterine katmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.

Bu eser hepinizin gördüğü gibi mükemmel bir hale geldi ama burayı tahsis aldığımızdaki hali ne yazık ki içler acısıydı. Burası metruk bir yapı, bir takım asayiş olaylarının, suçların ve suçluların barındığı bir yer haline gelmişti ki tam da o zaman Üsküdar Belediyesi olarak bakanlığımızın tahsisatıyla devraldık ve bu hale getirmiş olduk.

Burada Türk ve dünya edebiyatı, çocuk kitapları, felsefe, tarih, kişisel gelişim, sosyal bilimler, hukuk, ilahiyat, tıp alanlarında matbu ve dijital on binlerce kitap yer alıyor. Güvenli, ailece gelebileceğiniz, kaliteli bir kafe hizmeti var. Çok güzel bir bahçesi var. Değerlerimize uygun, huzurlu, keyifli, güvenli, nitelikli bir sosyal tesise, nitelikli, kimlikli bir kütüphaneye, aynı zamanda ailecek zaman geçirilebilecek hesaplı bir restorana kavuşmuş olduk.’’ dedi.

Üsküdar merkezden ücretsiz ulaşılabilecek olan Nevmekân Kandilli’de öğrencilere ve gençlere ücretsiz çay, kahve servisi yapılıyor

Kaynak: WOLA