Çorum Belediyesi, geçmişi Selçuklu dönemine dayanan Tarihi Güpür Hamamı’nı 9 Milyon 800 Bin TL bedelle satın alarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis etti. Restorasyon sonrası yapı tekrar Çorum Belediyesi’ne devredilecek.

Tarihi Kent Meydanı Projesi’nin kalbi konumundaki Güpür Hamamı, restore edilerek yeniden Çorum’a kazandırılacak.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum tarihinde çok önemli bir yere sahip Güpür Hamamı için hazırlayacakları projeyi, istişare ve ortak akılla belirleyeceklerini söyledi.

MUAZZAM BİR ESER

Uluslararası metal sanatçısı ve tarih araştırmacısı Hasan Tuluk ile Güpür Hamamı’nda incelemelerde bulundu. Hamamın tarihi yapısı ve özellikleriyle ilgili bilgiler veren Hasan Tuluk, daha önceden bu bölgenin derin bir çöplük olarak kullanılmasından dolayı hamamın derin bir çukur alan üzerine inşa edildiğini dile getirdi.

Yıllar sonra bile hamamın temel yapısını oluşturan kubbe ve taşlarında en ufak bir rutubet olmadığına dikkat çeken Tuluk, “Burası muazzam bir eser ve heyecan verici tarihi bir yapı. Bu esere sahip çıkılması şehrimiz için çok önemli. Çorum Belediyesi sayesinde çok önemli bir eser daha kentimize kazandırılmış olacak.” dedi.

İSTİŞARELERLE ŞEHRİMİZE KAZANDIRACAĞIZ

Asurluların tabletlerin sergileneceği tek müze özelliği taşıyan Kültepe Müzesi açılış için gün sayıyor. Asurluların tabletlerin sergileneceği tek müze özelliği taşıyan Kültepe Müzesi açılış için gün sayıyor.

Restorasyonla ilgili proje hazırlığında olduklarını belirten Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Tarihi yapının içerisindeki detaylar çok önemli. Buranın hikayesini ve tarihini bilen, heyecan duyan insanlarla birlikte istişarelerle şehrimize kazandıracağız” dedi.

SIRADA BAŞKA TARİHİ YAPILAR VAR

Güpür Hamamının yanı sıra Kilise, Taşhan, Çavuş Hamamı gibi birçok tarihi eseri ayağa kaldırarak şehrin kimliğini ve kişilini tekrar ortaya çıkacaklarını açıklayan Başkan Aşgın, “Şehrimizdeki tarihi yapıları Velişapa Hanı’nda olduğu gibi ayağa kaldırarak, gelecek nesillere aktarmış olacağız.” dedi.

GÜPÜR HAMAMI’NIN TARİHİ

Güpür Hamamının Selçuklu döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. 1530’lu yıllara ait Osmanlı belgelerinde bu hamamdan bahsediliyor. 1648’li yıllarda Evliya Çelebi’nin de yolu buraya düşüyor ve hamamı farklı bir isimle ifade ediyor. Bütün tarihçiler bu hamamın Selçuklular tarafından yapıldığını ve 800-900 yıllık bir hamam olduğunu söylüyor.

Uzun yıllardır harabe olarak kalan Güpür Hamamı tekrar şehrimize kazandırmayı hedefleyen Çorum Belediyesi geçtiğimiz aylarda Belediye Meclisi’nin onayı ile satın alma işlemini tamamlamıştı.

Restorasyon çalışmalarının yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen tarihi hamam, restorasyon tamamlandıktan sonra tekrar Çorum Belediyesi’ne devredilecek.

Kaynak: WOLA