Sanat yaşamının 70. yılını kutlayan Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Başkanı Adnan Özyalçıner, “İnsandan, toplumsal yaşamdan kopuk bir serüven edebiyatı sürüyor, sürdürülüyor sanki.” dedi.

Nurullah Genç, fotoğraf deklanşöre bastık oldu diyebileceğimiz bir şey değil Nurullah Genç, fotoğraf deklanşöre bastık oldu diyebileceğimiz bir şey değil

Cumhuriyet Gazetesinden Mehmet S. Aman’a konuşan Özyalçıner edebiyatımızı bugün nerede görüyorsunuz? sorusunu cevapladı.

Adnan Özyalçıner, “Günümüzde genç yazarlar, kuşaklar boyu gelişen/geliştirilen edebiyatımızdan habersizler. Okurlar da öyle. Gündelik, marka bir edebiyat sürüyor. Geçmişinden kopuk. Yaşam ve toplum gerçeğine odaklandıkça edebiyatın gereği yükselir. Edebiyatın geçmiş değerleriyle bağları kurdukça gününe de geleceğe de damgasını vurabilir yazarlar. Usta çırak ilişkisinden geçtim, günümüz yazarlarının kendi aralarında bir iletişimleri yok.

Şimdi gençler, “İhtiyar işte, konuşuyor” derlerse de inanmayın. Biz 1950 kuşağı yazarları arasında üçümüz, Kemal Özer, Erdal Öz ve ben, birbirimizden ayrılmazdık. Gün boyu aramızda yaşamla edebiyatı, özelliklerini konuşup tartıştığımız gibi mektuplaşarak da bu yaşamsal ve sanatsal düşünce alışverişimizi sürdürdük.” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet