İstiklal Gazetesi’nden Yusuf Emin’in sorularını yanıtlayan şair ve yazar Ahmet Selçuk İlkan, gençliğe, yeni nesil şair ve yazarlara tavsiyelerde bulundu.

Ahmet Selçuk İlkan, “Gençlik olmazsa hayat ilerlemez. Bizde bir zamanlar çok gençtik. Bizde o heyecanlarla başladık. O yüzden gençlerin elinden tutmak hatta kolundan, beyninden yüreğinden tutmak gerekiyor. Onları yok sayamayız. Onlar bizim geleceğimiz. Tüm mesele onlara iyi öğretmen olabilmekte onlara iyi bir önder olabilmekte. Çünkü örneksiz kalan bir toplum gerçekten rotasını şaşırır. Eğer bize soran olursa saygısıyla, sevgisiyle yaklaşan her gence bizde kalbimizle, beynimizle, aklımızla yol göstermek istiyoruz. Ben onları çok seviyorum. Çünkü onlarla yaşadıkça, dolaştıkça kendimi daha genç hissediyorum.” dedi.

KALICI OLMAYI HEDEFLERLERSE BAŞARILI OLURLAR.

Gençlere nasıl bir yol izlemelerini tavsiye edersiniz sorusunu cevaplayan İlkan, “Heves olarak değil de nefes olarak yol alsınlar isterim. Çünkü heves daima geçicidir. Nefes kalıcıdır. Onun için hangi sektörde olursa olsun. Hele ki sanatın bir dalında olursa insanlar onun alt yapısını ve donanımını çok iyi kendilerinde bulmaları gerekir. Aksi halde takılırlar, düşerler ya da ayaklarına çelme takarlar ama güzel örneklerle yola giderlerse kalıcı olmayı hedeflerlerse kesinlikle başarılı olurlar.

Gençlerden en çok şunu istiyorum. Kökü yerde olmayan ağaçlar yıkılmaya mahkumdur. Çürümeye de mahkumdur. Onun için dünle beslenip yarına öyle koşmaları gerekir. Kendinden önce yapılmış yazılmış ne varsa onları önce ezberlesinler ve onlarla beraber mukayese ederek kendilerine hem bir pusula hem aile olarak hissetsinler. Kesinlikle başarılı olurlar.” dedi.

Editör: Feridun Özbek