Nilüfer Belediyesi’nin “Tomris Uyar” etkinliğinde gençlerle buluşan Altan Gördüm, “sanata bir eğiliminiz, yeteneğiniz varsa mümkün olduğunca okuyun, araştırın, izleyin ondan sonra kendi içinizde sindirmeye çalışın.” dedi.

HERKESİN KENDİNE ÖZGÜ BİR DİLİ OLMALI

Etkinlikte Tomris Uyar’ın ‘Çiçek Dirilticileri’ adlı öyküsünü gençlere okuyan Altan Gördüm, öğrencilerle okumanın ardından yaptığı söyleşide, “Yazarda, şairde, oyunculukta özel bir şeylerden söz edeceksek herkesin kendine özgü bir dili olmalı. Herkes aynı karakteri aynı şekilde oynarsa bir özellik olmaz. Ama örneğin Hamlet’i öyle bir oynadı ki yada o nasıl yazdı ya dedirtmek lazım. Şair olarak da romancı olarak da öykücü olarak da herkes kendi kişisel dilini söyleme biçimini geliştirmeli ki tercih edilsin. Yoksa herkes birbirinin aynı şeylerini yapar tercih edilmez.

Bu oyunculukta da böyle. Şuan da sizi en fazla o ilgilendiriyordur. Televizyonda görüyorsunuz. Yakışıklı çocuk, güzel kız o yüzden seçiliyor. Yakışıklı, güzel çok var. Bunlar artık bir özellik değil. İşi uygulayabilme yeteneği bir özellik. O yüzden böyle bir şeye niyetiniz olursa, sanata bir eğiliminiz, yeteneğiniz varsa mümkün olduğunca okuyun, araştırın, izleyin ondan sonra kendi içinizde sindirmeye çalışın.” dedi.

HATA YAPARAK DOĞRUYU ÖĞRENECEĞİZ

Gördüm, “Asla hata yapmaktan korkmayın. Bir şey söylerim insanlar bana güler vs bırakın gülsünler. Doğru öyle bulunuyor. Montaigne’in çok sevdiğim bir sözü var. "Kusur korkusuyla suç işliyoruz" Suç işlemeyin, kusur yapın sorun değil. Hata yaparak doğruyu öğreneceğiz. Hayat zaten bunun üzerine kurulu. Her şey kimi zaman zıttı ile açıklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek