Arjantinli Müzisyen Silvia İtaliano, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te farklı sebepler dolayısıyla Türk kültürüne ilgi duyan kursiyerler arasında Türk müziğinden ve Aşık Veysel’den etkilenerek Türkçe öğrenmeye karar verdi.

Arjantinli Müzisyen İtaliano, müzik aracılığıyla başladığı Türkçe öğrenme serüvenini şu sözlerle anlattı:

“Bir gün Türk gitarist arkadaşım beni bir müzik topluluğuna davet etti. İlk olarak sadece ezgilerle çalışmaya başladık. Bir süre sonra bu ezgilerin sözlerini merak etmeye başladım. Arkadaşımdan ezgilerin sözlerini göndermesini istedim. Türkçe öğrenme serüvenimde ilk olarak dinlediğim Türkçe sözleri tekrar etmeye başladım. Zamanla söylediklerimi daha iyi anlayabilmek için Türkçe öğrenmeye karar verdim.”

DİLİ BİLMİYORSANIZ ESERLERİ ANLAMANIN VE İÇSELLEŞTİRMENİN HİÇBİR YOLU YOK

İtaliano, “Aşık Veysel’in eserlerini öğrenmeye ve dilin müzikalitesiyle ilgilenmeye başladım. Çünkü öncelikle ne söylediğinizi bilmeniz gerekir. Dili bilmiyorsanız şarkıları söyleyebilmenin, eserleri anlamanın ve içselleştirmenin hiçbir yolu yok.” diye konuştu.

TÜRKÇE ŞARKILARI DAHA İYİ TELAFFUZ ETMEK İÇİN TÜRKÇESİNİ GELİŞTİRİYOR

Enstitünün düzenlediği Türkçe kurslarına katılarak A1 seviyesini başarıyla tamamlayan ve Arjantin’de Türk müziğine ait parçaları seslendiren Müzisyen Silvia İtaliano, özellikle Aşık Veysel türküleriyle Türk müziğine ve Türkçeye ilgi duyduğunu ifade ederek Türkçe şarkıları daha iyi telaffuz etmek için Türkçesini geliştirmek istediğini vurguladı.

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜNE MİNNETTARIM

İtaliano, “Burası Türkiye’yi ve Türkçeyi öğrenebileceğiniz en iyi yer. Enstitüdeki kişiler çok yardımsever. Burada dil öğrenme süreciniz kolaylaşıyor. Enstitüye geldiğinizde arkadaşlarınızla buluşmuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Yunus Emre Enstitüsüne minnettarım.” dedi.

Editör: Feridun Özbek