Küçükçekmece Belediyesi’nin İmzalı Kitaplar Müzesi Sohbetleri’nde gençlerle buluşan Beşir Ayvazoğlu, yazarlık serüvenini ve iyi bir yazar olmanın ipuçlarını anlattı.

AHMET HAMDİ TANPINAR’I OKUDUKTAN SONRA ‘İYİ YAZI NEDİR’ İ ANLAMAYA BAŞLADIM.

Moderatörlüğünü yazar Metin Celal’in yaptığı İmzalı Kitaplar Müzesi Sohbetleri’nde, iyi bir yazar olmanın okumakla başladığının altını çizen usta edebiyatçı Beşir Ayvazoğlu, “Erken yaşta okuma zevkini kazanmadıysanız yazarlık işi biraz zor. Okurken sizi çok etkileyen metinlerle karşılaşıyorsunuz. Ben de yazabilirim diyorsunuz.  O metinlere benzer şeyler yazmak isteği duyuyorsunuz. Bu anlamda beni en çok etkileyen Ahmet Hamdi Tanpınar’dır. Tanpınar’ı okuduktan sonra ‘iyi yazı nedir’ i anlamaya başladım. Türk edebiyatında Yahya Kemal’den de çok etkilendim.

Biz okuduğumuz şeylerden mürekkebiz. Okuduklarınızı toplar, kendinize mal edersiniz. Organizmanızın bir parçası olurlar. Yazar olmak için sabır, istikrar ve kararlılık gereklidir ve hemen mağlubiyet hissine kapılmamanız gerekir. Daima daha iyisini yazmayı hedeflemelisiniz. Başarı için sabır gerekir” diye konuştu.

Editör: Feridun Özbek