Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit’in manevi evlatları Engin Nuhut’ta bulunan Bülent Ecevit’e ait özel eşyalar Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan müzede sergilenmeye başlandı.

Müzede sergilenen eşyalar arasında merhum Bülent Ecevit’in son sigarasından, şapkasına, Yaser Arafat’ın hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’den, cezaevindeyken kendi yaptığı tespihe kadar geniş yelpazede eşyalar mevcut.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce Kayalıbağ Mahallesi’nde tarihi bir yapının restorasyonunun ardından oluşturulan “Bülent Ecevit Müzesi” Kıbrıs Barış Harekatının 49.yıldönümü olan 20 Temmuz’da gerçekleştirildi.

Müzede sergilenen eşyalardan bazıları;

· Filistin Lideri Yaşar Arafat tarafından hediye edilen sedef işlemeli Mescid-i Aksa kutusu içerisindeki Kur’an-ı Kerim,

· Merhum Bülent Ecevit ‘e ait şapka, kravatlar, mont, kemer, son kullandığı sigara paketi ve çakmak,

· Başbakanlığı döneminde kullandığı mobil telefon, cep televizyonu gibi özel eşyalar,

· Değişik Devlet Başkanlıkları tarafından hediye edilmiş kalemler,

· Cezaevinde kendisi tarafından yapılan boncuk tespih gibi eşyalar bulunmaktadır.

‘’Bülent Ecevit Müzesi’’ Kayalıbağ Mah. 26009 sokak Atatürk Evi Arkası adresinde olup; hafta boyunca ziyarete açık bulundurulacaktır.

Müze içerisindeki ayrıca Merhum Bülent Ecevit ‘in hayatından bazı kesintilerin yer aldığı görsel panolar bulunmakta olup, Ecevit ailesi ile ilgili hazırlanmış belgesel videoyu da izlemek mümkün.

TARİHİ ZENGİNLİKLERİMİZİ GELECEK NESİLLERE TAŞIMALIYIZ

Bülent Ecevit Müzesi’nin tarihi bakımdan önemli bir destinasyonda bulunduğunu belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar; Antik Çağ, Roma, sonrasındaki kavimler, Osmanlı dönemi gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgedeki kazılara destek sağladıklarını anlatarak, “Burası bir Göbeklitepe olmaya aday noktadır. Tarihi zenginliklerimizi gelecek nesillere taşımamız gerektiğinin bilincindeyiz” dedi.

GEÇMİŞE AYNA, BEDENE ŞİFA

Bülent Ecevit Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı, Bülent Ecevit’in insanı, doğayı, sanatı ön plana alan siyaset anlayışının özellikle son yıllarda çok daha önemli hale geldiğini belirterek, Kıbrıs Harekatı’nın silahlı ama haklı bir mücadele olduğunu vurguladı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin müzenin açılışında kullandığı; “Geçmişe ayna, bedene şifa” sloganının çok güzel olduğunu dile getirdi.

Editör: Feridun Özbek