Cumhuriyet Gazetesinden Şevval Aydoğan’a konuşan sanatçı Erdal Erzincan, Aşık Veysel’i diğer aşıklardan ayıran bir özellik var. Veysel bütün aşıkların özeti.” dedi.

Erzincan, “Yunus’tan bugüne bütün âşıkların özelliklerini barındıran ve kendi içinde dengelemiş, harmanlamış bir usta. Başka âşıkları değerlendirdiğimizde bir yönleri ortaya çıkar fakat Âşık Veysel’de tüm özellikler dengeli bir şekilde akord edilmiş şekilde.

Bu nedenle Aşık Veysel’in 7’den 70’e herkesi kucaklayan ve kimseyi incitmeyen bir dili var. Söylediklerini sırlayarak söylediği için belki o an anlaşılmayacak ama belli bir zaman sonra kişi kendini geliştirdiğinde ‘Veysel demek ki bunu söylüyormuş’ diye anlayacak. Bu büyük bir ustalık.

Veysel’in bir diğer önemli özelliği ise yöresinin tüm özelliklerini yansıtan gezgin aşık olması. Farklı yerleri gezmiş fakat yerel özelliğini kaybetmemiş. Bu kadar farklı ortamlara girip de kendi özelliğini bozmadan devam edebilmesi ona ayrı bir özellik katıyor.

Veysel seçtiği kelimelerle bir çocuğun hayal dünyasını meşgul edebiliyor. Aşıklık çocukların algı düzeyini aşan bir durum ama Aşık Veysel’i sevmeyen bir çocuk görmedim. Veysel’in dili 7’den 70’e tüm kuşakları bir arada, aynı muhabbette bir araya getirebilir. Aşık Veysel bunu başarmış büyük bir ozan.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek