57 seçkin eserin katıldığı “53’üncü Orhan Kemal Roman ArmağanıBilgi Yayınevi tarafından yayımlanan “Devridaim” kitabıyla Ezgi Tanergeç’in romanına verildi.

Beyazıt Orhan Kemal Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen törende Ezgi Tanergeç’e ödülü Ayşe Kulin ve Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü takdim etti.

Nazım K. Öğütçü, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Tahir Şilkan, Mazlum Vesek, Turgay Fişekçi ve Kemal Varol’dan oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, “Devridaim”i ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından başlayıp 2019’lara kadar devam eden tarihsel kesitlerin ustalıkla kurgulanmış bir kuşak hikayesiyle birleştirilmesi; 68 kuşağının Türkiye tarihine damga vuran toplumsal olaylarının ve karakter hikayelerinin, dünyadaki temel kaynakların tükendiği günümüzün toplumsal ve politik gerçekliği ile başarılı bir şekilde bir araya getirilmesi; insan, toplum ve zamana dair güçlü bir anlatıma sahip olmasından dolayı 2024 yılı, 53.Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür.” açıklamasında bulundu.

Üç kültürel miras daha UNESCO Kültürel Miras listesine aday Üç kültürel miras daha UNESCO Kültürel Miras listesine aday

Ezgi Tanergeç, “Devridaim” kitabıyla 2022 Turgut Özakman İlk Roman Yarışması ödülünü de kazanmıştı.

Kaynak: WOLA