Sinema ve tiyatro dünyasının usta oyuncuları Güven Kıraç ve Erkan Can “Acık Konuşalım” başlıklı söyleşiyle Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gençlerle buluştu.

Güven Kıraç: Oyunculuğa çok inandım, yılmadım

Güven Kıraç, “Oyuncu olmak istiyordum konservatuar sınavlarında kalıyordum. Her defasında hayal kırıklığı ve üzüntü hissediyordum. Ben sınavları kaybettikçe senden oyuncu olmaz, dendi bana. Yılmadım. Tekrar, tekrar denedim. Benden oyuncu olması lazım diyordum, inanıyordum. Küskünlüğe, kırgınlığa düşmedim. 3. yıl kapıdan almasalar, bacadan gireceğimi anladılar. Oyunculuk isteyen gençlere, mümkünse becerebiliyorsanız konservatuar eğitimini alın derim. Bu mümkün değilse özgüven çok kıymetli bir şeydir. Vazgeçmezseniz elinizden kurtulmaz. Vazgeçmeyin. Kendinize inanın. Ben kendime inanmayı ve güvenmeyi hiçbir zaman bırakmadım” diye konuştu.

SANATTA TORPİL YETERLİ OLMAZ

Sanat alanında torpilin her daim yeterli olmayacağının altını çizen Güven Kıraç, “Her şeyde torpil olduğu gibi sanatta da torpil oluyor ama sahnede yalnızsınız. Tek başınasınız. Bir role girdiğinizde torpilinizin inanması size yetmez. Önce kendinize inanıp, sonra da izleyiciyi inandırabilmeniz lazım. Bir kral oynuyorsanız akli melekelerini yitirmişçesine kral olduğunuza inanmanız lazım. Aslına dönersek oyunculuk mesleğinin kökeninde de kendine inanmak yatıyor” dedi.

Editör: Feridun Özbek