Tarihi Meram Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı oyuncak müzesi olarak da kullanılacak Tarihi Meram Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı oyuncak müzesi olarak da kullanılacak

Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok eserin bulunduğu Aksaray’da II. Kılıçarslan tarafından inşa edildiği bilinen tarihi hamam, dönemin mimari özellikleri göz önünde bulundurularak Aksaray Belediyesi tarafından restore edildi.

İlk kalorifer sistemli hamamlardan olan Kılıçarslan Hamamı’nın ne zaman yapıldığı net olarak bilinmese de tarihçiler tarafından II. Kılıçarslan döneminde yapıldığı kabul edilmektedir.

Çifte hamam olarak inşa edilen bu eserin erkekler kısmı sıcaklığı dört eyvanlı ve dört köşe halvetli, kadınlar kısmı ise üç eyvanlı ve iki halvetli hamamlar grubuna girmektedir.

Düzgün kesme taş, moloz taş ve tuğla malzemeden inşa edilen hamamın ısıtma sistemi hayranlık uyandırmaktadır. Uzmanların belirttiğine göre yaklaşık 800 sene evvel günümüzdeki kalorifer sistemine benzer bir şekilde hamam ısıtılmıştır.

Anadolu Selçukluları dönemindeki hamamların pek çoğunda olduğu gibi bu hamamda da odun ateşinden istifade edilmiştir. Pişmiş toprak künk (boru) içinde dolaşan sular sayesinde hamam ısıtılmış ve kışın bile insanlar hamamdan faydalanmışlardır.

Aksaray Belediyesi döneminin mimari özelliklerini yansıtan yok olmaktan kurtarılan tarihi hamamı gün yüzüne çıkarmak için restorasyon çalışmalarını titizlikle yürütürken tarihin ihtişamını da ortaya çıkardı.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, II. Kılıçarslan Hamamının şehrin önemli değerlerinden biri olduğunu, hamamın aslına uygun olarak restore edilerek ışıklandırma çalışmalarının yapıldığını ve Aksaray’ın tüm değerlerini gelecek nesillere ulaştırmak için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: WOLA