Selçuklu Sultanı I. İzzettin Keykavus’un hanımı Raziye Sultan tarafından 13. yüzyılda yaptırılan İpekyolu üzerindeki kışlık kervansaraylardan birisi olan “Raziye Sultan Kervansarayı”nın restorasyon çalışmalarını Konya Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

Çukurova’nın Efes’i Kastabala Antik Kenti’nde tarihi bulgular ortaya çıkartılıyor. Çukurova’nın Efes’i Kastabala Antik Kenti’nde tarihi bulgular ortaya çıkartılıyor.

Akşehir’den Ilgın’a gelerek oradan Ladik’e hareket edenlerin konaklama yeri olarak kullanılan kervansaray ile ilgili konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Kültürel mirasımızın korunması ve ayağa kaldırılması noktasında çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda Nisan ayında restorasyonuna başladığımız Kadınhanı Raziye Sultan Kervansarayı’nda çalışmalarımız devam ediyor.

Selçuklu Sultanı I. İzzettin Keykavus’un hanımı Raziye Sultan tarafından 13. yüzyılda yaptırılan bu şaheser, İpekyolu üzerindeki kışlık kervansaraylarımızdan birisi. Akşehir’den Ilgın’a gelerek oradan Ladik’e hareket edenlerin konaklama yeri olarak kullanılan bu kadim eser ilçemizin de en önemli eserlerinden.

Yaklaşık 6 milyon liralık maliyetle bu kültürel mirası, aslına uygun bir şekilde ihya etmek ve en güzel haliyle şehrimize yeniden kazandırmak için aralıksız çalışıyoruz. Restorasyonumuz tamamlandığında bu kıymetli mirasımızı gençlerimizin kullanımına sunacağız. Hayırlı olsun.”

Kaynak: WOLA