Sevengül Sönmez’in anlatımıyla Türkiye’nin en eski özel müesseselerinden biri olan Kamer Pul Evi ve Arıkan ailesinin hikayesi Aras Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini aldı.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

Kurulduğu günden bu yana, İstanbul’un ticari, kültürel ve turistik merkezindeki İstiklal Caddesi’nin, eskinin Cadde-i Kebir’inin hemen yanı başındaki yerinde hizmet veren, Türkiye’nin en eski özel müesseselerinden biri olan Kamer Pul Evi, başta Yüksekkaldırım olmak üzere Beyoğlu’nun, İstanbul’un ve Türkiye’nin toplumsal, siyasal ve ekonomik değişimlerine tanık olmuştur.

Pulun Kanadında İstanbul’dan Dünyaya, 1942’de kurulan Kamer Pul Evi’nin ve onu var eden Arıkan ailesinin hikâyesini anlatıyor.

İki kuşak Arıkanlar, baba Kamer ve oğul Arman’ın büyük bir tutkuyla ayakta tuttuğu bu sebatkâr kurumun yolculuğu kültür tarihimize özgün bir katkı sunuyor.

Kamer’in 80. yılına adanan çalışma, Türkiye pulculuğunda yer edinmiş diğer önemli koleksiyonerlerin ve pul tüccarlarının yaşamöyküleriyle etraflı bir filateli tarihi işlevini de üstleniyor.

Kitapta yer verilen fotoğraf, pul, ilk gün zarfı gibi görsel materyal ise Kamer Pul Evi’ni var edenlerin “Pul dünyaya açılan bir kapıdır” şiarının ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor.

Pulun Kanadında, bu yönleriyle, tıpkı pul gibi tarihte iz bırakıyor ve hatta bizzat kendisi değerli bir koleksiyon nesnesi halini alıyor.

Editör: Feridun Özbek