Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında "Milli işletim sistemi PARDUS'un etkileşimli tahta ve BT sınıflarında yaygınlaştırılması projesi" kapsamında sözleşme imzalandı.

Kamuda açık kaynak kodlu yazılımların (AKKY) kullanımını yaygınlaştıracak "Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Genelgesi" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlandı.

YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Canlı "Gençlerimizin sadece kapalı lisanslı platformları kullanarak bunların varlığı dışında bir dünyadan habersiz yetişmesi değil, açık kaynak dünyasında yerli ve millî platformlarla kendilerini geliştirebilmeleri, kendilerine bir dünya kurabilmeleri için ULAKBİM ile imzaladığımız bu sözleşmeyi çok değerli ve önemli buluyoruz." dedi.

Canlı, "Öğretmenlerimizin sınıf içinde ihtiyaç duyduğu etkileşimli tahtalardaki mevcut uygulamaların yerlileştirilmesi, güncellenmesi ve desteğin bizim kurumlarımız tarafından verilmesi bizim için çok değerli. Bu vesileyle Sayın Bakanımız Yusuf Tekin'in tensipleriyle imzaladığımız bu sözleşmenin tüm eğitim camiamıza, bilişim sektörümüze, araştırma geliştirme kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların (AKKY) kullanımını yaygınlaştırma çalışmalarımıza bu sürece yeni özellikler, kabiliyetler, performanslar ekleyerek devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Sınav kaygısı için uzmanından öneriler Sınav kaygısı için uzmanından öneriler

TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu da yaptığı konuşmada, "Açık kaynak teknolojileri gençlerimiz için sadece bir ürün değil, artık bir hareket. Öğrencilerimizin erken yaşlarda bu teknolojiler ile tanışması büyük bir avantaj. Amacımız sadece bir işletim sistemi kurmak değil, eğitimi yaygınlaştırmak dolayısıyla bütün yan ürünleriyle, üretimiyle ve eğitim araçlarıyla bu hareket 650 bin etkileşimli tahtaya yayıldığında dünya için de bir örnek olacak." ifadelerini kullandı.

Sözleşme, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki etkileşimli tahtalara özel olarak hazırlanmış millî işletim sistemi PARDUS'un yeni ve daha gelişmiş özelliklerle donatılması, yaygınlaştırılma çalışmalarının yapılması, PARDUS yüklü tahtaların daha geniş ölçekte merkezî yönetiminin sağlanması ve ÖBA üzerinden sunulmuş PARDUS etkileşimli uzaktan eğitim içeriklerinin yeni geliştirmeler doğrultusunda güncellenmesini kapsıyor.

Kaynak: WOLA