Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi’nde “Hayat” filmini izleyenlerle buluşturan Zeki Demirkubuz, "Yaşam insanı yumuşatıyor, Hayat'ın eski filmlerimdeki kadar karanlık olmadığını düşünüyorum.” dedi.

“Hayat” adlı filmini uzun bir aradan sonra beyaz perdeye sunan Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz, gösterimin ardından söyleşide hayranlarıyla buluştu. Ünlü yönetmen uzun bir aradan sonra film çekmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Kendisine dayatılan hayatı kabul etmeyip evinden kaçan genç bir kızın hikayesini konu eden filmin senaryosu da Demirkubuz’a ait olan filmin başrollerini Miray Daner, Burak Dakak, Doğu Demirkol ve Cem Davran paylaşıyor. 

Savaş Barkçın, müzik bölüp ayrıştırmaz. Savaş Barkçın, müzik bölüp ayrıştırmaz.

Üç saati aşkın süren filme sinema tutkunları ve Demirkubuz’un hayranları büyük ilgi gösterdi. Film sonunda ise yönetmen ve senaristi Zeki Demirkubuz izleyicilerle buluştu.

GECELERİ YAZIYORUM VE HER ŞEYE KULAKLARIMI TIKIYORUM.

Geçen zamanın insanın ruhunu ve düşüncelerini değiştirdiğini kaydeden Zeki Demirkubuz, "Yaşam insanı yumuşatıyor, Hayat'ın eski filmlerimdeki kadar karanlık olmadığını düşünüyorum. Bence bu iyi bir şey, sürekli aynı adam olarak kendini tekrarladığında sıkılıyorsun. Yaşamın değişimine inanmak lazım. Geceleri yazıyorum ve her şeye kulaklarımı tıkıyorum. Ülkemizde her şey polemiğe çekiliyor. O yüzde filmlerimde sembolik karşıtlıklar kullanmıyorum” dedi.

ANGAJMANLI İNSAN OLMAK BÜYÜK BİR YÜK

Sinemanın büyük bir nimet olduğu ve olumlu şekilde kullanılması gerektiğine değinen Zeki Demirkubuz, “Ahlaki olarak hiçbir filmimden zerre kadar kuşkum yok. Eğer film yapmak bir imkansa bunu namuslu şekilde kullanmak tavırsa, sinema büyük bir nimettir. Benim kafamda toplumsal gerçekçilik diye bir şey asla olmadı. Angajmanlı insan olmak büyük bir yük. Ben sinemayı davranış şekli olarak tanımlıyorum. Gündelik yaşamda nasıl bir insansam davranışlarımı da projelerime yansıtmalıyım. Konu ve hikayeleri ele alırken yönelimlerde değişkenlik gösterebilir. 35 sene önce Hayat filminin hikayesi aklıma geldi. O günkü düşüncelerimle bugünkü senaryoya baktığımda çok fark var” diye konuştu.

Kaynak: WOLA