Türk Rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca vefatının 20. yılında sevdikleri tarafından anılıyor. Ünlü Anadolu Rock Sanatçısı Murat Kekilli, Karaca’nın vefat yıldönümünde Herkes Duysun’a konuştu.

8 Şubat 2004'te aramızdan ayrılan Anadolu Rock ozanı Cem Karaca hala her yaştan insanın beğenisiyle kalplere taht kurmuş vaziyette. Aramızdan ayrılışının 20. yıl dönümünde sevenleri tarafından sevgi ve özlemle anılan Cem Karaca hakkında Herkes Duysun’a açıklamalarda bulunan Anadolu Rock müziğinin en sevilen isimlerinden Murat Kekilli, “Onun ışığından faydalanıyoruz.” dedi.

“Namus Belası”, “Tamirci Çırağı”, “Ceviz Ağacı” ve ”Islak Islak”ın da aralarında bulunduğu pek çok unutulmaz esere imza atan rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu Cem Karaca'nın vefatının üzerinden 20 yıl geçti.

Türkiye'nin en özgün sesine ve stiline sahip sanatçılardan biri olan tam adıyla Muhtar Cem Karaca, Batı ve Anadolu müziğini harmanladığı şarkılarıyla 1990’lı yıllara damgasını vurdu. 

Karacanın, Anadolu Rock müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olduğunu söyleyen Murat Kekilli, “Cem Karaca’yı kelimelerle anlatmak mümkün değil. Ona ve onun gibi insanlara parantez açıp ansiklopedileri doldurmak lazım. Cem Karaca, o kadar dolu ve insani yönleri olan bir sanatçı ki müzisyenliğini ayrı, insanlığını ayrı değerlendirmek lazım. İnsan hangi meslek dalında olursa olsun çalıştığı sürece başarılı olur, mühim olan şey insan olmanın erdemini kavramaktır. Cem Karaca insani önceliklerini, duyarlılıklarını hiçbir şeye değişmeyen biridir. Bu durum kendisinden sonra gelecek müzisyenlere de ilham kaynağı olmuştur. Cem Karaca o kadar duygu dolu bir insandı ki bu, onun müziğine de yansıdı. Batı müziğiyle Anadolu müziğini, Batı enstrümanlarıyla Anadolu enstrümanlarını birleştirmiş ve ortaya ‘Anadolu Rock’ diye bir tarz koymuş.” dedi.

Mehmet Teber, çocuklarımızı anlamalıyız Mehmet Teber, çocuklarımızı anlamalıyız

“SANAT, ÖLDÜKTEN SONRA YAŞAYABİLMEKTİR”

Çok sayıda eserdeki özgün yorumuyla hafızalarda yer edinen Cem Karaca’nın sadece Anadolu Rock müziğinde değil diğer türlerde de donanımlı olduğunun altını çizen Kekilli, “Gelecek nesillerin kültürü üzerinde büyük etkiler bırakmıştır ve biz de bu ışıktan faydalandık. Günümüzde de sevgili Cem Karaca’nın şarkıları hala sevilerek dinleniyor. ‘Sanat’ dediğimiz de budur zaten. Öldükten sonra yaşayabilmektir. Cem Karaca, işini öyle güzel yapmış ki, gelecek nesiller onu hala yaşıyor. Cem Karaca toplumun sessiz değil, duyarlı kanadı. Bir ideolojinin peşinde koşmadı. Neyin doğru neyin yanlış olduğunun bilinceydi. Anadolu kültürüyle büyümüş birisi toplumun sesi olur, duyarsız kalması mümkün değildir. İyi ki Cem Karaca ve onun gibileri varmış ve hayatımıza dokunmuşlar, mekanı cennet olsun.” ifadelerini kullandı. 

“HAYAT BİR OYUNDUR”

1961 yılında Hamlet’te oynayarak tiyatroya ilk adımını atan usta sanatçının ayrıca samimi bir insan olduğunu belirten Murat Kekilli, “Oyunculuk kariyerini, oyuncular daha iyi analiz ederler. Şunu söylemeliyim ki, samimi insandan yapmacık bir rol çıkmaz. Her şeyden önce Cem Karaca’da sıcaklık var. Oynamasına gerek yok, kendisi olsa yeterli. İnsanın kendini yaşaması en büyük ve muhteşem oyundur zaten.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İGFA