Camdaki Kız’ dizisinde Hafize karakterine hayat veren sinema ve dizi oyuncusu Nihal Menzil, Sinema yazarı Suat Köçer’e 25 yıllık sanat yaşamına dair açıklamalarda bulundu.

Esenler Belediyesi’nin “Film Gibi” etkinliğine konuk olan Nihal Menzil, 30’un üzerinde hayat canlandırdığını ve son olarak da Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı adlı romanından uyarlanan ve gerçek bir hayat hikâyesini anlatan ‘Camdaki Kız’ dizisinde Hafize karakterine hayat verdiğini aktardı.

PARANIN SATIN ALABİLECEĞİ ŞEYLER BENİ ÇOK İLGİLENDİRMİYOR.

Köçer’in sorularını yanıtlayan Menzil “Ben aslında hiçbirinizin sahip olmadığı bir şeyi yapıyorum. Her mesleği yapabiliyorum. Her karaktere girebiliyorum. Böyle bir avantajımız var. Ya da hayattaki deneyimimi oradaki karakterlere aktarabiliyorum” ifadelerini kullandı. Menzil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Paranın satın alabileceği şeyler beni çok ilgilendirmiyor. İnsanlar kıyafetleriyle karşılanıyor ama karakterleriyle uğurlanıyor. Yani sizin ne giyindiğiniz, ne yediğiniz, nerelere gittiğiniz beni çok ilgilendirmiyor. Sevgi, saygı, edep, ahlak benim aradığım özellikler bunlar.”

POLİÇE SATARKEN OYUNCU OLDUM

Sigorta poliçesi satarken rastgele oyunculuk teklifi alan Menzil, yaşadıklarını ise şu sözlerle ifade etti:

“Bir sigorta acentesinin seminerlerine katıldım. Poliçe satmaya gittiğim yer ajans çıktı. Orada bir kadın oyuncuya ihtiyaç vardı ve oyuncu da o gün gelmeyince beni oynatmaya karar verdiler. Sonra çekimler başladı. Böyle oyuncu oldum. Bir hafta sonra yine beni çağırdılar. İlk oynadığım dizi Komşular idi. İlk zamanlar çok ezildim. Sonra öğrendim bazı şeyleri. Kimseyi kırmamaya özen gösterdim. Allah da bunun mükafakatını veriyor. Kendimi şanslı hissediyorum.”

İŞ KADININI HİÇ OYNAMADIM

25. sanat yılını kutlayan Menzil, 30’un üzerinde karaktere hayat verdiğini kaydederek “Ben asker kızıyım. Şehir şehir gezdik. Türk kadınını, Anadolu kadınını iyi tanıyorum. O yüzden bana anane de hizmetçi de sekreter de gelse oynayabiliyorum. Geldiğin yeri inkâr etmek tuhaf değil mi? Ben geldiğim yeri inkâr etmiyorum. Ben Asmalı Konak’taki Fatma değilim. Ama hepsinde benden birer iz var. Genelde anneyi oynadım. Hiç iş kadınını oynamadım örneğin. Herkes beni bir yakınına benzetiyor. Depremzede bir kardeşimiz beni vefat eden annesine benzetmişti. Annesi de hayattayken beni çok severmiş. Bunlar da boğazımda düğüm oluyor” diye konuştu.

Editör: Feridun Özbek