Türkiye'deki çocuk edebiyatı yazarlarından Nuran Turan, Yeniay Yayınları etiketiyle yayımlanan kitabıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğunu günümüz çocuklarına en keyifli biçimde özenli çizimlerle anlatıyor.

Sibel Köklü’nün yeni kitabı ‘Kar Fırtınası’ raflarda yerini aldı. Sibel Köklü’nün yeni kitabı ‘Kar Fırtınası’ raflarda yerini aldı.

Çocuk kitapları arasında resimli olanı da unutmamak gerekir. "Atatürk Bizi İzliyor" aynı zamanda bir resimli kitap. Kitabın özenli çizimleri ve illüstrasyonları, çocukların hem kitaba hem de Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğuna yolculuk yapmalarını sağlıyor.

Üniversite yıllarında Burhan Felek, Haldun Taner, Cevat Fehmi Başkut, Sabri Esat Siyavuşgil ve Tarık Zafer Tunaya gibi yazın dünyasının büyük ustalarından dersler alan Nuran Turan, tüm o derslerde kendisine verilen "Söylemek istediğinizi fazla dolandırmadan kısa ve öz şekilde verin" öğüdünü hiç unutmamış.

"Atatürk Bizi İzliyor" tam da böyle bir kitap. Çocukların sıkılmadan, Atatürk'ün çocukluğuna dair önemli izleri bulabilecekleri ve bunu yaparken de keyif alacakları bir kitap.

Nuran Turan, kitapta yarattığı çocuk karakterler Hanzade ve Emre'nin gözünden tüm çocukları Selanik sokaklarına götürüyor veya Mustafa Kemal'in oturduğu okul sıralarında dolaştırıyor.

Kitabın sonunda, okul yıllarındaki ders kitaplarında olan "Okuduğumuzu anladık mı?" bölümlerini hatırlatan bir "Notlarım" bölümü ekleyen Nuran Turan, bu bölümde kitabı okuyan çocukların neler anladıklarını not almalarına olanak tanıyor.

Kitaptan bir alıntı: "Bak Hanzade, Ata'mız bizi gözlüyor. Bize inanıyor, güveniyor, zorlukların üstesinden gelecek gücün damarlarımızdaki asil kanda bulunduğunu söylüyor." Hanzade ile Emre, gökyüzüne bakarak Atatürk'ü tekrar gördüklerinde gönüllerine ferahlık doluyor ve yüzlerinde mutlu bir gülümseme beliriyor.

Kaynak: WOLA