Şehir Ekranı TV’de yayınlarına devam eden Saliha Erdim’in sunduğu ‘Hayat Mektebi’ programına konuk olan ilahiyatçı yazar Süleyman Uludağ hayat mektebinin başlangıç noktasının aile olduğuna vurgu yaptı.

Kişinin kendi hayat mektebinde bulunduğu ve büyüdüğü ortamın son derece önemli olduğuna vurgu yapan Uludağ, “Büyüdüğümüz ortam, duyduğumuz ezanlar, okuduğumuz Kuran’ın hayatımıza tesiri oldukça büyük. Bu hayat bir mektepse içinde bulunduğumuz ortam bunun mihenk taşıdır” ifadelerini kullandı.

BİR AİLENİN EN DEĞERLİ VARLIĞI ÇOCUĞUDUR VE BUNA YATIRIM YAPMAK GEREKİR.

Günümüzde az okuma çok seyretme alışkanlığına dikkat çeken Saliha Erdim’in ailelere ne tavsiye edersiniz sorusuna yazar Uludağ şunları söyledi:

“Bir ailenin en değerli varlığı çocuğudur ve buna yatırım yapmak gerekir. Aileler mal, mülk, şan, şöhret konularına önem vermeyip çocuklarını öncelik haline getirdikleri zaman bunun her zaman faydasını görürler. Eğer bir aile çocuğunu ihmal ederse bunun sıkıntısını ve vicdan azabını yaşarlar. Zaman geçmeden daha küçükken çocuklarını eğitmeleri gerekir. Çocuklara yaklaşım tarzı da bu durumda önemli. Kırmadan dökmeden yol gösterici olmak gerekir. Anne babaların çocuk eğitiminde dikkat etmesi gereken yegâne davranış, yapmadıkları davranışları çocuklardan beklememek olacaktır. Bu hususta Peygamber Efendimizin hayatından örneklere bakmak en doğru referanstır.”

Editör: Feridun Özbek