AB’den hibe alan Cneering projesinin koordinatörü olan Pendik BelediyesiOryantiring ile Doğayla Buluşan Vatandaşlar” etkinliğini, Gençlik Kampı’nda gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği Eğitim, İşitsel - Görsel ve Kültür Yürütme Ajansı’na (EACEA) sunulan “Citizens reaching the Nature through Orienteering (CNeering)” Projesi hibe almaya hak kazanmıştı.

Koordinatörlüğünü Pendik Belediyesinin üstlendiği proje Portekiz’den Lousada Belediyesi ve Romanya’dan Aurel Vlaicu Üniversitesi ortaklığında yürütülüyor.

Proje kapsamında Cneering “Oryantiring ile Doğayla Buluşan Vatandaşlar” etkinliği ise Gençlik Kampı’nda gerçekleştirildi.

Kampa gelen (14-18 yaş arasındaki) 25 genç katılımcı, harita yardımı ile yön bulmayı içeren ve belirli bir süre içinde zamana karşı yapılan bir spor olan “oryantiring” etkinliğine katıldı.

Oryantiring ile tam konsantrasyon ve hızlı karar verme yeteneklerini kullanarak katılımcıların özgüvenlerini geliştirmek ve sporu katılımcıların yaşamlarına entregre edilmeye çalışılıyor.

Proje kapsamında gençlerin, anne ve çocukların fiziksel aktiviteye katılmalarını teşvik etmek ve spora yakınlaşmaları amaçlanıyor. 3 ülkede yapılacak etkinliklerle kültürlerarası sosyalleşme sağlanarak spora katılım teşvik ediliyor.

Editör: Feridun Özbek