Üsküdar’da 30 Ağustos 2022’de açılan “Mimar Sinan Meydanı”, açılışın üzerinden bir yıl dahi geçmeden tekrar inşaat alanına döndü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kendi yaptığı meydana bu sefer “Mimar Sinan Anma Meydanı” adını vererek alanın etrafını çevirdi. Açılışı yapılan aynı alan içerisinde tekrar inşaatın başlaması halkın ve esnafın tepkisini çekti.

İstanbul’un tarihi merkezlerinden Üsküdar’da bulunan ‘Mimar Sinan Meydanı ve Zemin Altı Otoparkı’ yapımı İBB tarafından tamamlanarak 30 Ağustos Zafer Bayramında törenle hizmete açılmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Siyasi tercihlere göre ilçelere yatırım yapma dönemi bitti. Üsküdar Mimar Sinan Meydanı çok güzel oldu. Mimar Sinan Meydanı yeşil alanları, dinlenme noktaları ve yeraltı otoparkı ile Üsküdar’ın kalbine güzellik katacak.” diyerek açılışını gerçekleştirmişti.

Üsküdar Belediyesi Binası, katlı otopark yapısı ve Korkmazlar Çarşısı’nın yıkılmasının ardından ortaya çıkan 44 bin metrekarelik bir alanı kapsayan ‘Mimar Sinan Meydanı ve Zemin Altı Otoparkı’ Haziran 2019’da yüzde 40 fiziki tamamlanma ile devralınmış ve 30 Ağustos 2022’de açılmıştı. Tarihi Kara Davud Paşa Camii’nin hemen yanında yer alan Mimar Sinan Meydanı’nda yeşil etkinlik çayırı, tören alanı, oturma-dinlenme alanları gibi mekanlar yer alıyor. Alanda, 4 Katlı 956 Araç Kapasiteli Zeminaltı Otopark, 116 Ticari Dükkan, 1 Kafeterya, 20 bin metrekare Peyzaj Alanı yer alıyor.

ibb-uskudar-mimar-sinan-ani-meydani-insaat

Editör: Feridun Özbek