Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Düşünce Platformu işbirliği ile Atatürk Kültür Merkezi Parkı açık alanında düzenlenen “Yeşilçam Festivali”nde Antalyalılar Yeşilçam oyuncuları, nostalji açıkhava sineması, 80’li ve 90’lı yılların şarkıları ile keyifli anlar yaşadı.

Yeşilçam Festivali kapsamında DJ Performansı, sihirbaz ve hokkabaz gösterisi, sokak sanatçıları, Yeşilçam bandosu katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinin dev maskotları ise büyük ilgi gördü.

YEŞİLÇAM OYUNCULARI GEÇMİŞE YOLCULUK YAPTIRDI

Mehmet Kefli'nin moderatörlüğünde gerçekleşen panele ise Hababam Sınıfı oyuncularından Bülent İğdiroğlu, Teoman Ayık, Tuncay Akça, Ahmet Arıman, Yeşilçam’ın kötü adamları Nuri Alço, Coşkun Göğen, Mehmet Uğur gibi usta sanatçıların yanı sıra ünlü yönetmen Göksel Gülensoy konuk olarak katıldı.

Pandelde oyuncular Yeşilçamın zorluklarını, hatıralarını ve unutamadıkları anları seyircilerle paylaştı. Geçmişe yolculuk yapan oyuncular zaman zaman hüzünlü zaman zaman kahkaha dolu interaktif bir panel gerçekleştirdi.

Panel sonrasında Sahne Alan Serdar Şengül ve Orkestrası Yeşilçam Şarkılarıyla vatandaşlara unutulmaz anlar yaşattı.

Gecenin sonunda Makaralı Nostalji Açıkhava sinemasında film oynatıldı.

YEŞİLÇAM BÜYÜK BİR SİNEMA AKIMIDIR

Festivalde “Perdeden Gönüle Yansıyanlar” kitabının yazarı Cemal Berktaş Yeşilçam’ı anlattı. Berktaş şunları söyledi: “60’lı yıllar melodram sinemasının yüksek olduğu yıllar. Burada Ayhan Işık’ları, Belgin Doruk’ları, Sadri Alışık’ları görürüz. Yıl 70’lere gelir Cüneyt Arkın gibi bir isim çıkmıştır. Tarihi avantür filmleri görürüz. 70’lerin ikinci yarısında arebesk furya başlar. 80’lere gelinir Türkiye bir darbe atlatmıştır. Darbenin sonrasında kadın filmleri, toplumcu gerçekçi filmler gözlenir.”

YEŞİLÇAM GÜNÜMÜZ SİNEMASININ ATASIDIR

90’lı yıllara gelindiğinde ise yabancı filmlerin artık sinemayı işgal ettiğini söyleyen Berktaş, “Televizyon çıkmıştır ve sinema oyuncuları yavaş yavaş salonlardan uzaklaşmaya başlar. Genç sinemacılar bağımız sinemayı başlatır. Yeşilçam furyalar sinemasıdır ancak Yeşilçam insana bir mesaj verir. Cüneyt Arkın ile dik durup, dik oturmayı öğretir. Münir Özkul’la gerçek bir baba nasıl olur onu gösterir. Yeşilçam insan sorunlarını irdeleyen, insan için dertlenen, insanı ele alan bir ekoldür. Günümüz sinemasının atasıdır” dedi.

Editör: Feridun Özbek