Tele 1’de Berk Ercan Mühürdaroğlu’nun Sanat Hayattır programına konuk olan tiyatro sanatçısı Zihni Göktay kendisini Yaşar Kemal ve Fakir Baykurt’un keşfettiğini açıkladı.

Berk Ercan Mühürdaroğlu’nun sizi keşfeden kimdi sorusunu cevaplayan Zihni Göktay, “Yaşar Kemal oldu. Fakir Baykurt’la birlikte. Çünkü onun bir eserini oynuyorduk. Fakir Baykurt’un “Yılanların Öcü” adlı filminden Ergin Orbey’in oyunlaştırıp 60’lı yıllarda devlet tiyatrosunda repertuvara alınmayan “Yılanların Öcü”nü biz Türkiye milli talebe federasyonu gençlik tiyatrosu olarak oynamaya başladık. Rahmetli Cüneyt Türel’le Levent Dönmez o oyunu sahneye koydu.

MTTB Cağaloğlu’nda oynarken Yaşar abi ve Fakir Baykurt abi oyunu seyrettiler bende orada kendi yaşımdan çok büyük bir köy ihtiyar heyetinde birini oynuyordum. Sonra Yaşar abi beni çağırdı. Benim Teneke isimli eserim oynanacak. Gülriz Sururi Tiyatrosunda Beyoğlu’nda 18 matinelerinde oynayacaklar. Provadalar yapılıyor. Bir arzuhalci var senin yaşın küçük ama onu da çok iyi oynarsın dedi. Sana bir kart yazıyorum git dedi.”

Editör: Feridun Özbek