Altan Erkekli, “dünya acılar içerisinde. Filistin’de ölen yavrular, ağlayan anneler, acılar yaşanırken sanat bütün bunların üstüne güzellikleri sunmaya devam edecek. Mutluluğu, güzelliği sunmaya devam edecek.” dedi.

Suat Köçer, Şehir Ekranı TV YouTube kanalında konuk olan oyuncu Altan Erkekli, “Sanat, aykırı olmaktır. Prometheus gibi ateşi insanlara getirmektir. Sevgiden, dürüstlükten, emekten olan o inanılmaz dünyayı herkesin mutlu yaşayacağı dünyanın habercisi ve onun çağrıcısı olmak sanat. Şu anda tabii dünya hakikaten acılar içerisinde. Filistin’de ölen yavrular, ağlayan anneler, yalnız kalan çocuklar mahvolan hayatlar, şehirler, hayvanlar, parklar yani bir acı içerisinde yaşanırken sanat bütün bunların üstüne güzellikleri sunmaya devam edecek. Mutluluğu, güzelliği sunmaya devam edecek.

Muhsin Ertuğrul’un anılarında Viyana kalesi Osmanlı muhasarası altında surlarda savaş devam ediyor. Kale komutanının imparatora gönderdiği mektup şu cümleleri ifade ediyor. Gününü unuttum her Perşembe olduğu gibi tebaanıza tiyatroyu seyrettiriyorum. Dışarda savaş devam ediyor. Ama tebaa tiyatroyu izliyor. Çünkü tiyatro hayatın içinde onlar için ekmek su kadar önemli o kadar gerek duydukları bir şeyden savaş dahi olsa vazgeçemeyecek kadar içselleştirmişler. O yüzden büyük müzisyenler, çok doğru tiyatro sanat opera binaları. Resimdeki heykeldeki müthiş gelişim o ülkelerde oluyor. Elbette ki Osmanlı’nın da çok fazla değer verdiği Mimar Sinan’ın önderliğinde var olan ve hala yıkılmayan dimdik kalan eserleriyle bizde bir dönem Osmanlı olarak dünyaya örnekler sunmuşuz ama Avrupa’da hala o içselleşen duygu devam ettiği için bizden önde gidiyorlar.

SANATIN TEŞVİK EDİLMESİ LAZIM

Mustafa Kemal Atatürk’te cumhuriyeti kurduktan sonra sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopuktur. Diyerek sanatın ne kadar değerli olduğunu yeni kurulan cumhuriyetle birlikte fabrikaları, demiryollarını inşa ederken ama sanatında mutlaka onlara bir ışık saçacağını yol gösterici olduğunu anlatmış ve şunu da söylemiş reisi cumhur olabilirsiniz. Başbakan olabilirsiniz. Bakan olabilirsiniz. Müdür olabilirsiniz. Ama sanatçı olmak epey zor bir şeydir demiştir. Sanatçı olmak bambaşka bir şeydir.

Zeki Demirkubuz, kimse kendindeki özgün olanı ortaya çıkarmıyor Zeki Demirkubuz, kimse kendindeki özgün olanı ortaya çıkarmıyor

Onun için sanatın çok teşvik edilmesi lazım. Sanatın her şeyiyle, yerel ve merkezi yönetimle daha fazla malı mülkü olan şahıslarla ve hala savaşın acılarının duyulduğu şu dünyada sanata acılara, bu çığlıklara susturacak olan sanattır diye destek verici özel sektöründe olması lazım. Dergileriyle, tiyatro gösteriyle, film gösterileriyle, şiir resitalleriyle, her şeyiyle sanatın ön plana çıkması gerekiyor.

Savaşın acısını nasıl anlatabiliriz. Fotoğraflarla, panellerle anlatmak zor ama bir sinema filmiyle savaşın acısını nasıl bütün evrensel duyguları içine katarak bütün dünyaya anlatabiliriz. Minicik bir yerden bütün dünyaya ışık tutabilecek bir ölçeğin olacak sanatla birlikte. Birleşmiş Milletlerin yapamayacağı, alamayacağı kararı sanat alabilir.” dedi.

Kaynak: WOLA