Armağan Çağlayan’ın YouTube yayınına katılan Cem Özer, “Devlet Tiyatroları, Ankaralı Memur Tiyatrocular Kooperatifi. Oturmuşlar yılda 18 maaş alıyorlar. Yetmiyor özel tiyatro oyuncusunun dizi sektörüne bulaşıyor.” dedi.

Cem Özer, “Çok sıkıldım. Aile, karı koca ilişkileri, bir kadın bir erkek bir araya geliyor. Kalkıyorlar iki tane sandalye alıyor turneye gidiyorlar. Müthiş ucuzlattı tiyatroyu. Artık dekorlu tiyatro ile turne yapamıyorsun. Çok pahalı kamyon senden daha fazla para kazanıyor. Devletin bunlara sponsor olması lazım. Tiyatroya gelipte sen bu sene ne yapacaksın al sana 200 bin TL deyip ondan sonra o tiyatrocular onlarla arabaların vs yeniliyorlar. Yalandan bir tane perde, oyun koyuyorlar. Yok hayır. Bize salon, Fransa’daki gibi. Fransa’da ne kadar çok turne yaparsan devletten o kadar çok destek alıyorsun. Adam diyor ki sana turne yap dolaş. Dolayısıyla bence o bütçeler oralara ayrılmalı.

CUMHURBAŞKANININ BAŞBAKANKEN Kİ DEVLET TİYATROLARI KAPANMALI FİKRİNİ DESTEKLEMİŞTİM.

Ben Cumhurbaşkanının Başbakanken bir şeyler dönüyordu. Ona çok hem fikirdim. Desteklemiştim. “Devlet Tiyatroları ve Opera Bale kapanacak.” Evet, kapanmalı. Herkes Cumhuriyetin kazanımı vs dedi. Kardeşim dünyanın hiçbir yerinde Devlet Tiyatrosu diye bir şey yok. İngiltere’de var. O kraliyetten kalan bir şey sarayın tiyatrosu.

Ama biz mesela laik Cumhuriyet olarak Fransa’yı örnek alıyoruz ya hep o örnek veriliyor ya orada yok. Almanya’da zaten eyalet sistemi var. Eyalet parlamentoları tiyatroları destekliyor.

DEVLET TİYATROLARI = ANKARALI MEMUR TİYATROCULAR KOOPERATİFİ

Devlet tiyatrolarına ayrılan o bütçeyi devlet tiyatroları ne yapıyor? Son 15 yılda oynadıkları oyun yada bir “Damdaki Kemancı” hatırlarım Cüneyt Gökçer zamanından bir de AKM yandı diye Cihan Ünal’ın oynadığı oyun. Bunca zamanki tarihinde 4 ya da 5 tane oyun hatırlıyoruz.

Orası böyle Ankaralı memur tiyatrocular Kooperatifi anladın mı? Oturmuşlar bir ay tek bir ay çift maaş alıyorlar. Yaz kış yılda 18 maaş alıyorlar. Yetmiyor geliyor buradaki özel tiyatro oyuncusunun dizi sektörüne bulaşıyor.

ONUN (DEVLET TİYATROCUSU) YEŞİL PASAPORTU VAR BENİM NİYE YOK

“Bir Şehrin Hikayesi” İzmitlileri büyüledi. “Bir Şehrin Hikayesi” İzmitlileri büyüledi.

Senin yeşil pasaportun, sigortan var. Senin yeşil pasaportun var. Onun niye var demiyorum ama aktör olarak bizim niye yok. Neden devlet tiyatrosunda 10 sene oynayan herhangi bir oyuncunun (bu 10 senenin anca 4 senesi oynamıştır. ) onun yeşil pasaportu var benim niye yok. Neden ben turneye gitmek için konsolosluk kapılarında uğraşıyorum. Üstelik ben onlardan daha çok turneye gidiyorum.” dedi.

Kaynak: WOLA