Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş Türkçe Yeterlik Sınavı’na katılarak C1 seviyesinde Türkçe Yeterlik Belgesi’ni almaya hak kazanan Danilo Zanna’ya belgesini Bakü’de gerçekleşen Masterchef Türkiye yarışmasında takdim etti.

KÜLTÜR ELÇİSİ DANİLO ZANNA

İtalyan Şef Danilo Zanna, “haberiniz yok. Siz çocuklarla gezerken ben sınava girdim.” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “Bizim Türkçe belgemiz dünya çapında kabul edilmiş tek belgedir. Avrupa standartlarında bir belgedir. B2 belgesinin Kuzey Makedonya’da almıştı. Şimdi Türkçe yeterlilik belgesi her anlamda Türkçesini ifade ettiğini kanıtlayan bir belge. Sınava girmeden belge olmaz. Sınava girdiği için başarılarını tebrik ediyorum. Danilo Zanna, bizim kültür elçimiz.” dedi.  

Azerbaycan Devlet Turizm Ajansı’nın ana sponsorluğu ve Yunus Emre Enstitüsü Bakü temsilciliğinin destekleriyle yayınlanan Masterchef Türkiye’de, Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen ve dünya çapında uygulanan Türkçenin ilk ve tek uluslararası geçerliğe sahip dil yeterliğini ölçme sınavı olan Türkçe Yeterlik Sınavı’na katılarak C1 seviyesinde Türkçe Yeterlik Belgesi’ni almaya hak kazanan İtalyan Şef Danilo Zanna’ya belgesi yayında verildi.

Danilo Zanna geçtiğimiz yılda Yunus Emre Enstitüsü’nden B2 seviyesinde Türkçe sertifikası almıştı.

Masterchef Türkiye programının “Azerbaycan-Türkiye Mutfak Kültürleri” bölümünde kültür başkenti Şuşa ve Bakü turizmi, insanları ve mutfağı tanıtıldı.

Editör: Feridun Özbek