Toronto’daki kötü ekonomik koşulların etkisiyle ulaşımda bisiklet kullananların sayısı arttı ancak bir o kadar da bisiklet hırsızlığı da yaygınlaştı. Büyük Toronto ve Hamilton bölgelerinde bisikleti çalınanlara yardım etmek isteyen Decathlon polis tutanağı getiren mağdurlara özel bir indirim sunmaya başladı.

Toronto’da gazete ilanlarıyla kampanyayı halka duyuran Decatlon, çalıntı indiriminden faydalanmak isteyen mağdurların yeni bisikletlerini 50 dolar indirimle alabileceğini duyurdu.

Decathlon Kanada İletişim Direktörü Marie-Lou Blais, “Decathlon’da erişilebilirlik her şeyden önemlidir. Cinsiyeti, geliri ya da kabiliyeti fark etmeksizin tüm Kanadalıların sağlıklı bir yaşam için spor yapabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bölgede sürdürülebilir, sağlıklı bir ulaşım tarzı olarak bisikletin popülerliği önemli ölçüde arttı. Biz de yaz boyunca bölgeyi bisiklet sürmeye devam ettirmek istiyoruz” diyor.

Bisiklet hırsılığının önüne geçmesi hedeflenen projenin diğer ülkelerde de uygulamaya konulması düşünülüyor. Türkiye’de bu uygulamanın ne zaman faaliyete geçeceği ile ilgili bilgi verilmedi.

Editör: Feridun Özbek