Dezenformasyona Karşı İklim Eylemi (Climate Action Against Disinformation/CAAD) koalisyonunun yayımladığı rapora göre Google, öne sürdüğü iklim krizi politikalarının aleyhinde içeriklerden kar elde etmeye devam ediyor.

Google, Ekim 2021’de politikalarını güncelleyerek iklim krizine ilişkin yerleşmiş bilimsel uzlaşıyla çelişen içeriklerin reklamlarını ve bunlardan para kazanmayı yasaklayacağını belirtmişti.

CAAD raporunda ise Google’ın reklam verdiği, iklim krizi ve nedenleri konusundaki bilimsel fikir birliğiyle çelişen bilgiler içeren 100 videoya dikkat çekiliyor. Söz konusu videolar iklim krizinin fosil yakıtların yakılmasıyla atmosfere salınan sera gazı emisyonlarından kaynaklandığını, konu hakkındaki bilimsel kanıtlara rağmen reddediyor.

VİDEOLARI MİLYONLAR İZLEDİ

Araştırmada analiz edilen ve Nike, Hyundai, Tommy Hilfiger, Costco gibi markaların reklamını yayımlayan 200 YouTube videosu 17 Nisan 2023 itibarıyla 73,8 milyon kez görüntülendi. Araştırmacılar çalışmayı, YouTube’da “iklim aldatmacası” ve “iklim yalanı” gibi anahtar terimleri aratarak yürüttü. Ardından en az iki ayrı araştırmacı videoları Google ve CAAD’nin iklimle ilgili yanlış bilgilendirme tanımlarına göre değerlendirdi.

GOOGLE’DAN YANIT GELDİ…

Google, veri kümesindeki video listesini incelediğini ve iklim değişikliği politikasını ihlal eden videoların reklamlarını kaldırdığını iddia ediyor. İklim krizine karşı dezenformasyon politikalarının titizlikle uyguladığını belirten Google yetkilileri, The Verge’e yaptığı açıklamada uygulamasının her zaman mükemmel olmadığını kabul etti. Diğer taraftan şirket, politikayı ihlal eden içerikleri daha iyi saptama ve kaldırma amacıyla sistemlerini geliştirmek için sürekli çalıştıklarını dile getirdi.

Kaynak: Independent UK

Editör: Feridun Özbek