II. Dünya Savaşı'ndan sonra, 28 yıl önce Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi Srebrenitsa Soykırımı tüm gerçekliği ile TRT’nin özel yayınlarıyla gözler önüne serilecek.

11 Temmuz 1995’te 10 bine yakın Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği “Srebrenitsa Soykırımı”nı TRT, “Srebrenitsa Anneleri Kayıplarını Arıyor” belgeseli, "Dayton" dizisi, Avrupa’nın en iyi filmi seçilen “Quo Vadis, Aida?” filmi, Soykırımı'nı anlatan “Dinmeyen Acı Srebrenitsa” belgeseli ile anacak. Srebrenitsa Soykırımı anma törenlerini de canlı olarak ekrana getirilecek.

"TABİİ" ORİJİNAL YAPIMI DAYTON'UN İLK BÖLÜMÜ TRT 1'DE İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

TRT'nin uluslararası dijital platformu "tabii"nin orijinal yapımlarından olan, Sırp kuşatmasının ardından tarafların ABD'nin Ohio eyaletindeki Dayton şehrinde bir araya gelmesini ve süreçte yaşananları konu alan "Dayton" dizisinin ilk bölümü bu akşam saat 20.00’de ilk bölümüyle TRT 1’de ekranlara gelecek.  Dizinin diğer bölümleri ise tabii uygulaması veya "www.tabii.com" adresinden izlenebiliyor.

AVRUPA’NIN EN İYİ FİLMİ SEÇİLEN TRT ORTAK YAPIMI “QUO VADİS, AİDA?” TV’DE İLK KEZ TRT 2’DE

Srebrenitsa Soykırımı’na mercek tutan; Altın Ayı ödüllü yönetmen Jasmila Zbanic’in yönettiği, TRT ortak yapımı “Quo Vadis, Aida?” televizyonda ilk kez 11 Temmuz Salı günü saat 21.30’da TRT 2’de izleyiciyle buluşacak.

Dünya prömiyerini 2020’nin Eylül ayında dünyanın en önemli film festivali Venedik Film Festivali'nde yapan film, Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde ödüller kazandı. Quo Vadis, Aida?, "Avrupa'nın Oscarları" olarak kabul edilen 34. Avrupa Film Ödülleri’nde “en iyi film”, filmin yönetmeni Zbanic "en iyi yönetmen", Duricic de "en iyi kadın oyuncu" dalında ödülünü kazandı. 2021 Mart ayında ise film, 93. Oscar Töreni’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışacak 5 adaydan biri olarak açıklandı. "Quo Vadis, Aida?", Türkiye'de ise Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Uluslararası Yarışma'da “en iyi film” ödülünü almıştı.

“SREBRENİTSA ANNELERİ KAYIPLARINI ARIYOR” BELGESELİ TRT BELGESEL’DE

Srebrenitsa’dan sürülen anne ve kadınlar zorlu da olsa katledilen ailelerinin mezarlarına yakın olmak için Srebrenitsa’ya geri dönmeye başladılar. Srebrenitsa Anneleri’nin yıllar sonraki bu geri dönüş sürecini, yakınlarını bulma gayretlerini, toplamda Müslüman Srebrenitsa’nın yeniden inşası umudu ve acılarını ele alan “Srebrenitsa Anneleri Kayıplarını Arıyor” belgeseli 11 Temmuz Salı günü saat 21.00’de TRT Belgesel’de ekranlara gelecek.

SREBRENİTSA SOYKIRIMI ANMA TÖRENİ CANLI YAYINLA TRT TÜRK’TE

Srebrenitsa Soykırımı'nı anlatan “Dinmeyen Acı Srebrenitsa” belgeseli 11 Temmuz Salı günü saat 11.30’da, Srebrenitsa Soykırımı anma törenlerinin canlı olarak ekrana getirileceği “Almanak Srebrenitsa Özel 2023” saat 12.00’de ve “Balkan Saati Srebrenitsa” saat 16.25’te TRT Türk’te izleyiciyle buluşacak.

TRT RADYOLARI’NDAN ÖZEL YAYINLAR

TRT Radyo 1’de dinleyiciyle buluşan Gündem ve Gün Ötesi programlarında ise 11 Temmuz Salı günü özel konuklarla Srebrenitsa Soykırımı işlenecek. TRT TSR ve TRT Memleketim FM’de ise gün boyunca soykırımın yıl dönümüne özel yayınlar dinleyiciyle buluşacak.

Editör: Feridun Özbek