Apple ve Google’ın online uygulama mağazalarında yapılan harcamaları raporlayan Data.ai araştırma şirketinin verileri, en çok ciro yapan oyunun “Royal Match” olduğunu ortaya koydu.

Financial Times, “İstanbul’da küçük bir ekip tarafından kurulan oyun firmasının Microsoft’un sahip olduğu Candy Crush gibi birçok oyunu gölgede bıraktığı” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin ilk unicornlarından olan teknoloji girişim firması Dream Games’in geliştirdiği “Royal Match” oyunu, tüm dünyada en çok gelir elde eden mobil oyun oldu.

Türk oyun şirketi, dünyadaki diğer rakiplerini geride bırakarak 2023 yılında gelirini ikiye katladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dünya devlerini geride bırakan Türk teknoloji girişiminin başarısını tebrik etti.

Uluslararası medya, Türk firmanın başarısını makalelerine taşıdı.

Sosyal medya hesabından Financial Times’ın yayınladığı makaleyi paylaşan Bakan Mehmet Fatih Kacır, “Bir Türk teknoloji girişimi olan Dream Games’in Royal Match oyununun geçtiğimiz aylarda tüm dünyada en yüksek gelir elde eden mobil oyun olmayı başardığını, 2021 yılında 2,75 milyar dolar değerlemeyle ilk unicorn’larımızdan yani Turcorn’larımızdan olan Dream Games’in 200 kişilik ekibiyle, bu yıl yıllık gelirini ikiye katlayarak 2 milyar dolara yükselttiğini, 75 milyar değerindeki Candy Crush gibi rakiplerini geride bırakmayı başardığını biliyor muydunuz?” ifadelerini kullandı.

İngiliz yayın kuruluşu, Türk şirketinin kısa vadeli para kazanmaya çalışan diğer şirketler gibi olmadığını, küçük ekibinin sürekli mobil oyunu daha iyi hale getirmek için çabaladığı yorumunu yaptı.

Şirketin CEO’su Soner Aydemir, ekibiyle birlikte daha önce kurdukları Peak Games’i dünya oyun devlerinden Zynga’ya sattıktan sonra 2019’da Dream Games’i kurmuştu.

Kaynak: WOLA