Nilüfer Belediyesi’nin “Kum Tanecikleri Anlatıcısı: Tomris Uyar Sempozyumu”nda konuşan Yekta Kopan, “O hiçbir kuşağa ve akıma bağlı olmayan kendine has bir tarzı olan yazardı.” dedi.

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen 2023 “Yılın Yazarı Tomris Uyar” etkinlikleri “Kum Tanecikleri Anlatıcısı: Tomris Uyar Sempozyumu” ile tamamlandı.

Yıl boyunca kentin birçok noktasında düzenlenen söyleşi, fabrika okumaları, atölye ve yazar buluşmaları gibi 79 etkinlikte, 4 bine yakın insan Tomris Uyar eserleriyle buluştu. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştirilen ve iki gün süren sempozyumda farklı disiplinlerden akademisyen ve yazar, usta yazarı çok yönlü olarak ele aldı.

“Kum Tanecikleri Anlatıcısı: Tomris Uyar Sempozyumu”nun kapanış konuşmasını yapan Yekta Kopan sempozyum sayesinde Tomris Uyar’ı daha yakından tanıdığını ifade etti.

Kopan, “Onunla 20’li yaşlarda okuduğum kitaplarıyla tanıştım. O hiçbir kuşağa ve akıma bağlı olmayan kendine has bir tarzı olan yazardı. Onu tüm yönleriyle bu sempozyumda daha yakından tanıdık. Bize onu tüm yönleriyle tanıtma imkanı sunan Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Onun öyküleri insanı kendisine bağlar ve dönüştürücü özelliği vardır. Örneğin onun ‘Köpük’ adlı öyküsünün yeri bende ayrıdır. Yazım hayatımda bende dönüştürücü bir rol oynadı. O her zaman işini tutkuyla yapmış olduğu için bana göre Türk öykücülüğünün öncü isimlerinden olmuştur. Onu yeniden burada tanıdığım için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Sempozyumun kapanışında Yılın Yazarı Öykü Ödülleri verildi.

Ferda Yıldırım, galiba televizyona küstüm. Ferda Yıldırım, galiba televizyona küstüm.

Törende, seçici kurul adına konuşan Gönül Kıvılcım, 129 yarışmacının toplam 258 öyküyle katıldığı yarışmada, Serap Karakuş Besi’nin “Fethiye Taziyeye Geldi mi?”  başlıklı öyküsüyle Tomris Uyar Öykü Ödülü’ne değer bulunduğunu hatırlattı. Açıklamaların ardından Serap Karakuş Besi, ödülünü Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in elinden aldı. Yarışmada mansiyon ödülüne değer görülen; Ruhsan Çarpadan, Dilek Karaaslan, Ayşe Nilay Özkan, Adalet Temürtürkan ve  Metin Turan’a da plaketlerini Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Remzi Çınar verdi.

Kaynak: WOLA