Avrupa’lı bir koleksiyoncu Franz Kafka’nın 1920 yılında Albert Ehrenstein'a yazmakta zorlandığını yazdığı mektubu Sotheby's'te çevrimiçi olarak açık artırmaya çıkaracak.

The Guardian'ın haberine göre Franz Kafka'ya ait nadir bu mektup, Bohemyalı yazarın kalem kağıda dökme çabasının ne kadar ızdırap dolu olduğunu gösteriyor, özellikle sağlığının kötüleştiği dönemlerde. Mektup, Kafka'nın verem teşhisi konulmasıyla rastlantısal bir şekilde çakışıyor; bu hastalık sonunda onu öldürecek ve bilim insanlarına göre muhtemelen zihnindeki felç ve çaresizlik duygusunu artıracaktı.

Arkadaşı ve yayıncısı Avusturyalı şair Albert Ehrenstein'a yazdığı mektupta, "Endişeler belirli bir varoluş katmanına ulaştığında, yazma ve yakınma açıkça durur," diye yazdı. "Direncim de pek güçlü değildi." Tarih belirtilmemiş olan mektup, bilim insanlarına göre, Kafka'nın İtalya'nın kuzeyindeki Merano'daki bir klinikte hastalığının tedavi edildiği Nisan ve Haziran 1920 arasında yazıldı. Yazarlık hayatı boyunca ünlü olan yazar bloğu, Kafka'nın zaten kötü fiziksel durumuyla daha da kötüleşti.

KAFKA’NIN EHRENSTEİN’E YANITI: "ÜÇ YILDIR HİÇBİR ŞEY YAZMADIM”

Kibar, okunaklı Almanca ile düzgün bir şekilde yazılmış olan mektup, Kafka'nın o dönemde düzenlediği dışavurumcu edebiyat dergisi olan Die Gefährten (Arkadaşlar) için eski bir yazarın katkıda bulunması talebine Ehrenstein'den gelen bir yanıt olabilir.

476 tiyatroya Kültür ve Turizm Bakanlığı 55 milyon lira destek verecek. 476 tiyatroya Kültür ve Turizm Bakanlığı 55 milyon lira destek verecek.

Kafka'nın çalışmalarının yeni basımlarını görmüş olabilir, muhtemelen 1917'de yazdığı ve iki yıl sonra yayımlanan kısa hikaye koleksiyonu Ein Landarzt (Bir Köy Doktoru) olabilir. Ancak Kafka, aktif bir şekilde yazdığına dair Ehrenstein'ı hızlıca vazgeçirdi. "Üç yıldır hiçbir şey yazmadım, şimdi yayımlananlar eski şeyler, başka bir işim yok, hatta başlamış olduğum bir şey bile yok," diye yazdı.

Londra'daki Sotheby's'in kitap ve el yazması uzmanı Gabriel Heaton, 27 Haziran'da çevrimiçi olarak açık artırmaya çıkarılacak olan mektubun Kafka'nın ölümünden 100 yıl sonra olduğunu söyledi. "Kafka'nın yazma hakkında atıfta bulunduğu mektuplar nadirdir," dedi.

Heaton'a göre, mektubun tonu, sadece "Kafka" olarak imzalanmış, bir yazarın yanı sıra bir arkadaşına hitap eden bir kişi olarak olduğunu, ancak "bilinçli bir şekilde edebi" olmadığını söyledi. "Kafka'nın yazma bloğu hakkında konuşurken, onunla ilgili duygusal olarak dokunaklı ve anlamlı olan bu mektubu görmek özellikle etkileyicidir," dedi.

Bu mektubun satışının, genel olarak yazılı mektuplara olan artan koleksiyoncu talebine ve özellikle Kafka mektuplarına olan talebe dayandığı tahmin ediliyor. Mevcut sahibinin önemli bir Avrupalı özel koleksiyoncu olduğu belirtiliyor.

Mektup, Perutz'un aldığı havadaki bir zarf içinde hala duruyor.

Kaynak: The Guardian