Düzce Belediyesi’nin yapımını tamamladığı Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, Kırım Türklerinin efsanevi lideri, Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi, Aktivist Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun katılımıyla açıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

"BU MERKEZ KÜLTÜRÜMÜZÜ CANLANDIRIP BİZE MANEVİ DESTEK OLACAKTIR"

Sunay Akın'ın Eczacılık Kültürü Müzesi Nilüfer'de hayat buluyor. Sunay Akın'ın Eczacılık Kültürü Müzesi Nilüfer'de hayat buluyor.

Kırım Türklerinin efsanevi lideri, Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi, Aktivist Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: Bugün bizim için çok sevinçli bir gün. Bu yaptığınız merkezin önemi çok büyük. Kırım Türkleri halkının kültürünü böyle canlandırmak için attığınız adım beni mutlu etti. Aynı zamanda bu merkez bizim için manevi bir destek niteliğindedir. Bu merkezin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Düzcelilere şükranlarımı sunuyorum.

"BU MERKEZ DE DİĞERLERİ GİBİ SİZLERE EMANET"

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; "Kırım, aramızda büyük bir manevi bağ olan memleket yıllar önce haksız işgallerle yerlerinden edilmiş kardeşlerimizin tarihi geçmişidir. Düzce'yi yurt edinmiş, burada bir yaşam kurmuş hemşehrilerimizin geçmiş ile bağlarını gelecek kuşaklara taşıyabilecekleri bir merkez dernek temsilcileri ve kardeşlerimize açtık. Nusrettin Camii karşısında bu güzel merkezi kısa sürede Belediyemizin imkanları ile inşa ettik. Bu merkezin hem mahallemize hem de Kırım Türkü kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza değer katacağına inanıyorum.

Bir de Kırım Türkleri'nin lideri, efsane aktivist "Mustafa Aga"nın Düzce ile olan yakınlığı bizleri bu merkezi yapma konusunda harekete geçirdi. Bugün burada kendisini ağırlamaktan onur duyduk. Kafkas kökenli kardeşlerimiz için de Uzun Mustafa Mahallesinde bir kafkas anıtı inşa ediyoruz. Onun da açılışını önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğiz. Bugünden itibaren tıpkı diğer yaptığımız kütüphaneler, parklar, okullar gibi; kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi de sizlere emanettir" şeklinde konuştu.

"BİRBİRİMİZDEN GÜÇ ALIYORUZ"

Düzce'ye gelen farklı etnik gruplardan vatandaşların Düzce'ye ayrı bir değer kattığını dile getiren Düzce Milletvekili Ayşe Keşir; "Kırım Tatarı kardeşlerimizin güvenliği bizim önceliğimiz arasında. Sayın Bakanımızın İstanbul'da başlayan vaadi bugün gerçekleşiyor, emeklerinize sağlık. Bizim şehrimiz vatanlarından kopup gelen göç eden hemşehrilerimizin hikayeleriyle büyüyen bir şehir. Düzce'ye her birimiz ayrı değer katıyor. Burada birbirimizden güç alıyoruz. Kırımlı kardeşlerimize bu mekan kazandırıldığı için çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

"DÜZCE'DE HEPİMİZ KARDEŞÇE YAŞIYORUZ"

Düzce'ye böyle bir eser kazandırılmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Düzce Valisi Selçuk Aslan ise; "Düzce Vilayetimiz hızlı bir gelişme içerisinde. Farklı bölgelerden gelen insanlar burada kardeşçe yaşıyorlar. Çok kültürlü bir şehiriz ve bu bizim en büyük dinamizmimiz. Bu dinamizm Düzce'yi bu günlere taşıdı ve geleceğe taşıyor. Kırım denince benim yüreğim cız eder. Kırım benim yüreğimin bir parçası. Kırım'daki insanlar göçe zorlandı, bu göç eden kardeşlerimizin geldiği noktalardan biri de Düzce'miz. Bugün 90 Milyon'a yaklaşan Türkiye nüfusumuzun 5 milyona yakını Kırım Türkleri kökenlerinden geliyor. Düzce'mize bu güzel eseri kazandırdıkları için Bakanımıza ve ekibine şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kaynak: WOLA